روزنه امیدی برای مالباختگان صندوق علویه نیشابور
روزنه امیدی برای مالباختگان صندوق علویه نیشابور
صبح امروز طی مراسمی با حضور رئیس دادگستری، دادستان، جانشین فرمانده بسیج و جمعی از طلبکاران صندوق علویه نیشابور کلنگ احداث جایگاه سوخت مجتمع خدماتی رفاهی سلسله الذهب در 20 کیلومتری جاده نیشابور- سبزوار بر زمین زده شد.

صندوق علویه نیشابور در اسفند ماه ۱۳۹۳ با ۱۵ سال سابقه در ارائه تسهیلات با اعلام ورشکستگی تعطیل شد. از آن زمان تا کنون جمع زیادی از سپرده گذاران در این صندوق با چالش های فراوانی برای بازپس گیری سپرده خود روبرو بوده اند.

حال پس از مدتها با در اختیار گرفتن بخشی از اموال این صندوق روزنه امیدی برای مالباختگان علویه فراهم شده است. یکی از این اموال مجتمع بین راهی سلسله الذهب در ۲۰ کیلومتری جاده نیشابور سبزوار است که صبح امروز کلنگ احداث جایگاه سوخت در آن زده شد.

رئیس دادگستری نیشابور در این مراسم گفت: تا کنون حدود ۲۶هزار نفر از مالباختگان صندوق علویه در نیشابور با مبلغ حدود ۲۷۰ میلیارد ریال باقی مانده‌اند که این میزان از طلبکاری‌ها برای هر نفر از پنجاه هزار تا ۸۰۰ میلیون تومان را شامل می‌شود.


حجت‌الاسلام غلامحسین حکمتی‌پور اظهار داشت: آنچه که امروز شاهد آن هستیم نتیجه پیگیری‌های شورای پیشگیری از وقوع جرم، تلاش‌های دادستان و نیروی مقاومت بسیج است که موجب شد با جمع‌آوری بخشی از اموال این موسسه را برای جبران ضرر مالباختگان به این مسیر هدایت کنیم هر چند این میزان کم است.
وی ادامه داد: متاسفانه پیش از ورود دادگستری، شورای پیشگیری، بسیج و دادستانی یکسری تحرکاتی اتفاق افتاد و بخش عمده‌ای از اموال این صندوق از دسترس خارج شد و هم‌اکنون در مشهد و نیشابور در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده است.
وی یادآور شد: این طرح روزانه امیدی برای رفع مشکلات می‌تواند باشد که باید مورد توجه و همیاری و همفکری شما قرار بگیرد تا زودتر به نتیجه مطلوب برسد.
وی بیان کرد: قوه قضائیه با ورود به پرونده سایر موسسات منحل شده تلاش کرد با کمترین ضرر و تنش مسائل را حل کند که در مورد صندوق علویه هم همین اتفاق افتاد و امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود سایر مراحل حل پرونده علویه به سرعت طی شود.
وی افزود: امیدواریم دوباره شاهد این نوع اتفاقات نامیمون نباشیم که عده‌ای از مردم بدون مطالعه و بررسی به حوزه‌های مالی وارد شوند که فرجام آن نامعلوم است.
وی خاطرنشان کرد: در کشور به خاطر مسائل زیادی که بخشی از آن هم خارج از کنترل مسئولان و مدیران است با فراز و نشیبهای اقتصادی فراوانی داریم که این نوسانات را همواره طی چهار دهه گذشته خصوصا پس از جنگ تحمیلی و شروع دوران سازندگی داشته‌ایم.
وی تصریح کرد: همیشه در این جریانات قسمت پرتنش آن سهم قوه قضائیه است و ما هم در حیطه وظیفه قانونی خود تلاشمان را می‌کنیم.

مدیر تصفیه صندوق علویه گفت: این‌ موسسه ابتدا ۸۱۰ میلیارد ریال بدهی داشته که از اواخر سال ۹۳ تا اوایل ۹۵ رئیس هیات مدیره وقت شروع به پرداخت دیون کرده و بخشی از آن پرداخت شده است و میزان بدهی این صندوق هم‌اکنون به ۲۷۰ میلیارد ریال رسیده است که‌ متعلق به ۲۶ هزار نفر بوده و بیشترین آن‌مبلغ ۸ میلیارد ریال است.

محمود عابدی با اشاره به اینکه از اول اردیبهشت ماه ۹۷ توسط هیات مدیره صندوق علویه به عنوان مدیر تصفیه این صندوق انتخاب و توسط رئیس دادگستری نیشابور منصوب شده اظهار داشت: ۱۷ روز پس از اینکه این‌ مسئولیت به بنده واگذار شد مجتمع رفاهی سلسله الذهب که در محور سبزوار به نیشابور است و جزو اموال مالک بود را در اختیار گرفتیم.
وی خاطر نشان کرد: این مجتمع که ۴۵ هزار متر وسعت دارد بخشی از امکانات یک مجتمع رفاهی را دارد و مجوزهای لازم برای ساخت جایگاه های سوخت نیز در آن اخذ شده است.
وی بیان کرد: برای احداث جایگاه های سوخت حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که برای تامین آن به دنبال دریافت تسهیلات هستیم که موافقت های اولیه آن نیز اخذ شده است.
عابدی با بیان اینکه با صحبتی که با مشتری ها و طلبکاران صندوق علویه شده آن ها هم در صورت تمایل می توانند سرمایه گذاری کنند اظهار داشت: اگر از این طرق سرمایه مورد نیاز جذب نشد و مشتریان صندوق نیز موافقت کردند از سرمایه گذاران دیگر کمک خواهیم گرفت.
وی ادامه داد: زمانی که جایگاه سوخت به بهره برداری رسید کل مجموعه به قیمت روز کارشناسی می شود، شرکت سهامی تاسیس شده و طلبکاران سهام های خود را دریافت می کنند و امیدواریم با ارزش افزوده ایجاد شده عمده مطالبات مردم اینجا تسویه شود.

وی با اشاره به سایر دارایی های این صندوق گفت: ملک و محل خود صندوق نیز موجود است اما مدیر صندوق از روی سند آن برای یکی از شرکت هایش وام گرفته است. باید سال ۹۶ مبلغ ۱۵ میلیارد ریال پرداخت می کرده که انجام نشده و بانک مذبور در حال حاضر ادعای ۵۵ میلیارد ریالی دارد که این پرونده هم در دست پیگیری است که حق سپرده گذاران تضییع نشود. وی ابراز امیدواری کرد اگر‌مشکل این ملک هم حل شود، به همراه این مجتمع رفاهی که تکمیل خواهد شد تمام بدهی ها تسویه شود.

وی با بیان اینکه این‌ مجتمع باید تا ۱۱ اسفندماه به بهره برداری برسد گفت: اگر مبلغ درآمد از بدهی ها بیشتر شود باید با توجه به ضرر و زیان مردم دوباره به مشتریان پرداخت شود.

عابدی با اشاره به اینکه اکثر طلبکاران این موسسه نیشابوری هستند اظهار کرد: این صندوق در نیشابور تک شعبه بوده، البته مالک در شهرهای مشهد و سبزوار صندوق های دیگری هم داشته که اسم های دیگری داشته اند.