کاسبی با آزمایش کرونا!
کاسبی با آزمایش کرونا!
بیمارانی که علایم کرونا دارند، علاوه بر این که سردرگم برای یافتن محلی به منظور انجام آزمایش های خون مربوط به کرونا هستند، حالا برای هزینه های این آزمایش ها هم با رقم های متفاوتی مواجه اند ، رقم هایی از ۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان! که نشان از آشفتگی در هزینه های آزمایش های کرونا دارد.

یک هفته پیش بود که سمیعی مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگاران درباره هزینه آزمایش سرولوژی و مولکولی کرونا اعلام کرد: در چندین مصاحبه که در صداوسیما انجام شد، دیدم که مسئولان برخی آزمایشگاه‌ها در حال جا انداختن تعرفه‌هایی در ذهن مردم هستند که لزومی ندارد. هزینه آزمایش‌های سرولوژی باید حدودا بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان باشد؛ در حالی که گاهی شنیده می‌شود این هزینه به بیش از ۱۰۰ هزار تومان هم در برخی مقاطع رسیده است. همچنین درخصوص تست تشخیصی مولکولی هزینه‌ها در بخش خصوصی ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است و در بخش دولتی نیز در صورتی که با تشخیص پزشک انجام شود به شکل رایگان خواهد بود. نکته بسیار مهم آن است که تشخیص تست سرولوژی کاری بسیار دقیق است که به تبحر کافی نیاز دارد.
وی افزود: برخی از فرایندهای تدوین تعرفه به این شکل است که زمانی که خدمتی ضروری تشخیص داده شود، براساس هزینه تمام شده‌ای که دارد تعرفه آن تعریف می‌شود. وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه سلامت، صلاحیت تصویب این تعرفه را ندارند. یعنی اگر تعرفه‌ای پیشنهاد شود تا زمانی که هیئت دولت تصویب نکند، تعرفه قانونی نخواهد بود.برای آزمایش‌های سرولوژی یک کد مشخص شده است که نشان می‌دهد هزینه آزمایش حدود ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان است و زمانی که هزینه تمام شده کیت آزمایش سرولوژی کووید ۱۹ را برآورد کردیم، تولیدکننده اعلام کرد که هزینه او بین ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. البته در آن زمان تنها یک تولیدکننده داشتیم، اما در این فاصله چند تولیدکننده دیگر نیز وارد بازار شده‌اند. اکنون تعرفه آزمایش‌های سرولوژی در مسیر تصویب نهایی و پیشنهاد به هیئت وزیران است و اگر رقابت در جامعه اتفاق بیفتد و قیمت کیت برای تولیدکننده کاهش یابد، با این تعرفه هم می‌تواند ارائه خدمات را انجام دهد. چیزی که وزارت بهداشت هم اکنون ابلاغ کرده است کد ۸۰۳۷۲۰ کتاب ارزش نسبی است و بخش خصوصی نیز باید هزینه حدود ۲۹ هزار تومان را برای این آزمایش دریافت کند.
خبرنگار خراسان به منظور بررسی رقم هایی که از مردم برای انجام تست آزمایش خون و نیز PCR کرونا (مخاط بینی) دریافت می شود، در مشهد و تهران به چند آزمایشگاه مراجعه کرد، با چند آزمایشگاه تماس گرفت و با چند بیمار نیز گفت و گو کرد.
در حالی که اعلام شده بود تست PCR کرونا به صورت رایگان در مراکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می شود، اما مراجعه خبرنگار خراسان به یکی از مراکز بهداشت مشهد نشان می دهد که برخلاف اعلام قبلی، فقط برای افراد بالای ۶۰ سال، بانوان باردار و چند گروه خاص تست رایگان کرونا انجام می شود، البته برای همین ها نیز کیت وجود نداشت و تمام شده بود!
بر این اساس افراد زیر ۶۰ سال برای انجام تست کرونا مجبورند به مراکز خصوصی مراجعه کنند و با صرف هزینه چند صد هزار تومانی، تست بدهند.
خبرنگار خراسان برای آزمایش خون و تست کرونا همچنین به مرکز درمانی ولی عصر(عج) مشهد مراجعه کرد و پس از دریافت دستور پزشک، انجام این آزمایش ۹۹ هزار و ۷۷۰ تومان برای وی تمام شد که سهم بیمه تامین اجتماعی تنها سه هزار و ۵۲۶ تومان بود و ۹۶ هزار و ۲۴۳ تومان پرداخت کرد!
در تماس با آزمایشگاه جهاددانشگاهی مشهد نیز اعلام شد که هزینه آزمایش PCR کرونا به صورت آزاد ۳۰۰ هزار تومان و با دفترچه بیمه به شرط این که دکتر دستور داده باشد و مراکز بهداشت منتخب نیز مهر تایید بر آن زده باشند، ۱۵۰ هزار تومان می شود.
یکی از شهروندان نیز در گفت و گو با خراسان اظهار کرد که برای انجام آزمایش خون کرونا در مرکز درمانی شهید شوریده مشهد از او ۱۳۰ هزار تومان دریافت کرده اند که پس از پیگیری توانسته در نهایت ۴۰ هزار تومان را پس بگیرد.
شهروند دیگری نیز مدعی شد که طبق اظهارات یک پزشک هزینه آزمایش PCR کرونا به وی ۶۰۰ هزار تومان به صورت آزاد اعلام شده است.
تماس خبرنگار خراسان با بیمارستان انصاری تهران نیز نشان می دهد که هزینه انجام آزمایش خون یا همان تست آنتی بادی کرونا در این بیمارستان ۶۰ هزار تومان و کلا به صورت آزاد است. همچنین بیمارستان شهرام تهران هزینه انجام این آزمایش را ۱۵۲ هزار تومان و بیمارستان امام حسین(ع) تهران این رقم را ۴۸ هزار تومان اعلام کرد.
این ارقام نشان دهنده آشفتگی و نبود نظارت بر تعرفه های آزمایش های کروناست که مسئولان وزارت بهداشت باید تدبیری برای آن بیندیشند و با مراکز خصوصی و دولتی متخلف برخورد قانونی لازم انجام گیرد تا در زمان نیاز مردم به انجام این آزمایش ها، این گونه برای خود کاسبی راه نیندازند.

  • منبع خبر : خراسان