کتاب پهلوان دل‌ها منتشر شد
کتاب پهلوان دل‌ها منتشر شد
شامگاه چهارشنبه آیین رونمایی از کتاب پهلوان دلها طی مراسمی از طریق فضای مجازی در دانشگاه نیشابور برگزار شد.

در این مراسم دکتر صادقی سمرجانی رئیس دانشگاه نیشابور ضمن تقدیر از نویسندگان این کتاب اظهار امیدواری کرد که این حرکت تداوم داشته باشد.

دکتر امین رشید لمیر یکی از نویسندگان این کتاب در این مراسم گفت: یکی از بزرگترین دغدغه‌های ما در طی این سال‌ها جمع‌آوری خاطرات پهلوان شورورزی بود.

وی افزود: نباید تنها به گرامیداشت بزرگان، هنرمندان و پهلوانان به صورت‌ کلامی اکتفا کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک برای گرامیداشت یاد و خاطره پهلوان شورورزی شاهد برگزاری مسابقات جهانی کشتی پهلوانی در نیشابور باشیم.

پهلوان رشید لمیر خاطرنشان کرد: کلیه درآمد حاصل از فروش این کتاب به بهشت نیشابور مرکز نگهداری بچه‌های معلول بی‌سرپرست اهدا می‌گردد.

مسعود بلوچی دیگر نویسنده این کتاب گفت: در حوزه آیین پهلوانی و پاسداشت نام و یاد دلاوران ارزشی و ورزشی ایران بزرگ هر گامی که برداشته شود کم است و لازم است در این باره تلاش مضاعف صورت پذیرد و مراسم رونمایی کتاب پهلوان دل ها در دانشگاه نیشابور آغاز یک حرکت بزرگ را رقم زده است.

وی افزود: این کتاب در رابطه با خاطرات پهلوان یعقوبعلی شورورزی است که در سال ۱۳۰۲ هجری قمری در روستای شورورز از توابع شهرستان نیشابور در خانواده مذهبی که به شغل کشاورزی مشغول و صاحب اعتبار بودند چشم به جهان گشوده است.

وی اظهار داشت: پهلوان شورورزی در سال‌های فعالیت خود در عرصه کشتی به حدی قوی بود که ۱۶ سال در دو هر در هر دو عرصه آزاد و فرنگی بی رقیب بود و به طور مرتب مقام اول کشتی آزاد و فرنگی کشور را از آن خود می کرد و در این دوران که با خداحافظی وی از عرصه مسابقات رسمی به پایان رسید هیچ حریفی پشت پهلوان را با خاک و تشک آشنا نکرد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با حضور مجازی در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: انتشار این کتاب حرکتی بزرگ در راستای ترویج فرهنگ پهلوانی و نکوداشت یاد و خاطره پهلوان شوروزی است که امیدواریم تداوم داشته باشد.

مجتبی جوهری افزود: اخلاق و مرام پهلوان شورورزی باعث شد که نامش در تاریخ و در قلب مردم ثبت شده و هیچ‌گاه فراموش نشود.

هادی عامل کارشناس و مجری پیشکسوت کشتی نیز که از طریق فضای مجازی در این مراسم شرکت داشت گفت: پهلوان شورورزی در المپیک‌ رم در کنار تختی عضو تیم ملی بود و همواره تختی در خاطراتش از مرام و منش پهلوانی ایشان تعریف می‌کرد.

او با بیان اینکه طی برنامه‌ها و مسابقات مختلف مصاحبه های زیادی با پهلوان شورورزی داشتم و همیشه ادب و مهربانی ایشان برای ما الگو بود افزود: در مسابقات المپیک رم پهلوان شورورزی پس از مبارزه با ۲ قهرمان جهان و المپیک به مقام پنجم دست یافت ولی پس از مراجعه به کشور با استقبال پرشور مردم مواجه شد که نشان می‌دهد مردم قدر پهلوانانشان را می‌دانند.

پهلوان یعقوبعلی شورورزی در سال ۱۳۰۲ هجری قمری در روستای شورورز از توابع شهرستان نیشابور چشم به جهان گشود وی در سال ۱۳۳۳ عصر ثابت تیم ملی کشور شد و در سال ۱۳۴۰ موفق به اخذ بازوبند پهلوانی و نیز صاحب زنگ و ضرب در همه زورخانه‌های کشور شد. او در سال‌های فعالیت خود در عرصه کشتی ۱۶ سال در رشته آزاد و فرنگی به طور پیاپی مقام‌های کشوری را از آن خود کرد و در حالی از میادین مسابقات خداحافظی کرد که هیچ حریفی پشتش را با خاک و تشک آشنا نکرد. پهلوان شورورزی در سال ۱۳۷۶ بازوبند پهلوانی، کاپ اخلاق و مدال‌هایش را به مردم نیشابور اهدا کرد و هم‌اکنون در موزه تاریخی نیشابور نگهداری می‌شود. وی در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۸ دیده از جهان فرو بست.

کتاب پهلوان دلها به کوشش مسعود اصغرنژادبلوچی و دکتر امین رشیدلمیر تهیه و تنظیم گردیده است.

  • نویسنده : مسعود اصغرنژادبلوچی
  • منبع خبر : خاتون شرق