یک نیشابوری، ترکمن صحرا را خوشحال کرد
یک نیشابوری، ترکمن صحرا را خوشحال کرد
خاتون شرق - هفته گذشته خبر گم‌شدن یسنا دختر ۴ ساله گلستانی همه را در شوک فرو برد.

هفته گذشته خبر گم‌شدن یسنا دختر ۴ ساله گلستانی همه را در شوک فرو برد.
به گزارش خبرگزاری بسیج خراسان رضوی در حالی چهار روز از گم شدن یسنا گذشت که تمامی تلاش‌های شبانه‌روزی، مردم محلی و نیروهای امدادی برای پیدا کردن نشانی از او بی‌ثمر ماند اما پیدا شدن یسنا توسط کایت‌سوار نیشابوری همه را غافلگیر کرد.
هادی کاهانی مربی‌کایت‌سوار نیشابوری که برای پیدا کردن یسنا راهی ترکمن صحرا شده بود به خبرنگار بسیج می گوید: فیلمی را از یک روحانی اهل‌تسنن در فضای مجازی دیدم که برای پیدا کردن کودکی ۴ ساله درخواست کمک می‌کرد و از نیامدن هلی‌کوپتر گله داشت.
با دیدن فیلم خودم را جای خانواده کودک گمشده گذاشتم و یک‌ساعت بعد، یعنی ۱۲ ظهر کایت‌موتوردارم و لوازم لازم را روی ماشین گذاشتم و به همراه خانواده از نیشابور به طرف کلاله راه افتادم و ساعت ۶ غروب بود که به محل گم شدن یسنا رسیدم. هوا دیگر تاریک شده بود و به همین خاطر صبح روز بعد پرواز برای جستجو را از ضلع شمالی محل گم شدن دختر بچه آغاز کردم، اما موفق به پیدا کردن یسنا نشدم.
مربی‌کایت‌سوار نیشابوری ادامه داد: ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه عصر ضلع جنوبی محل گم شدن یسنا را جستجو کردم. بعد از گذشت حدود ۴۰ دقیقه که به طور منظم، مسیر را می‌رفتم و برمی‌گشتم متوجه یک زردی میان بوته‌های مزرعه کُلزا شدم. چون گل‌های کُلزا زرد رنگ است ارتفاع را کم کردم تا بهتر ببینم. دیدم یک دختربچه است ولی فکر کردم شاید یکی دارد عکس می گیرد، اما همین که ارتفاع گرفتم متوجه تکان دست دختربچه شدم.
کایت‌سوار داوطلب هلال‌احمر نیشابور در ادامه می گوید: دوباره ارتفاع را کم کردم و صورت ترسیده و مضطرب یسنا را می‌دیدم. از همان ارتفاع یعنی فاصله ۲۰ متری فریاد زدم که دیدمت. بعد هم آن‌قدر بالای سر بچه چرخیدم تا نیروهای هلال احمر و انتظامی رسیدند. به یکباره مزرعه کُلزا شلوغ شد و من با دیدن یسنا در آغوش مادرش بهترین لحظه عمرم را تجربه کردم.

گفتند یک نیشابوری، ترکمن صحرا را خوشحال کرد
وی گفت: وقتی خبر پیدا شدن یسنا را دادم، دشت ترکمن صحرا پُر شد از جمعیتی که اشک‌ شوق می‌ریختند و خدا را شکر می‌کردند.
از کایت، که بیرون آمدم مردم نگذاشتند پایم به زمین برسد. مرا روی شانه‌هایشان گرفتند و گفتند تو ترکمن صحرا را خوشحال کردی!
پدر یسنا چنان مرا در آغوشش فشرد که برای لحظه‌ای فکر کردم گردنم شکست.

یسنا بعد از گذشت ۵ شبانه‌روز، زنده پیدا شد
گفتنی است یسنا دیدار، دختر ۴ ساله روستای یلی‌بدراق بخش پیشکمر شهرستان کلاله، استان گلستان از عصر روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه گم شد و بعد از گذشت ۵ شبانه‌روز تلاش نیروهای هلال‌احمر، نیروی انتظامی، بسیج نیروهای مردمی و حتی سگ‌ ز‌نده‌یاب توسط مربی کایت‌سوار نیشابوری زنده پیدا شد.

کارگر ۳۵ ساله قصد فروش یسنا را داشت
در ادامه این حادثه ابعاد دیگری از این ماجرا فاش شد.
یکی از افراد نزدیک به خانواده یسنا به روزنامه اعتماد گفته بود: کارگری حدودا ۳۵ ساله مظنون اصلی بود و وقتی متوجه شد خبر گم شدن یسنا منتشر شده از کلاله خارج که توسط پلیس دستگیر می‌شود. او قصد فروش یسنا را داشته است.
به گزارش روزنامه اعتماد، با توجه به اینکه مادر یسنا نمی‌تواند فارسی صحبت کند یکی از افراد نزدیک به خانواده یسنا که تمایل ندارد نامش در گزارش منتشر شود به «اعتماد» می‌گوید: «پدر یسنا معلول است و نمی‌تواند راه برود. روز حادثه مادر یسنا طبق معمول فرزندانش را سر زمین برده بود تا نخودفرنگی برداشت کنند. خواهر و برادر یسنا هم مشغول کار بودند. یسنا به مادرش می‌گوید که آب می‌خواهد. مادر یسنا از همسایه‌شان یک لیوان آب می‌گیرد و به یسنا می‌دهد. بعد از این موضوع ناگهان یسنا گم می‌شود. مادرش تا نیم ساعت متوجه گم شدن یسنا نمی‌شود. بعد از نیم ساعت متوجه می‌شود و اهالی شروع به جست‌وجو برای یافتن یسنا می‌کنند. هر جا را می‌گشتیم یسنا نبود تا اینکه بعد از ۵ روز یک کایت‌سوار داوطلب هلال‌احمر یسنا را در علفزار نزدیک جایی که مفقود شده بود، زنده پیدا کرد.»
این فرد در ادامه می‌گوید: «دو، سه نفر در این رابطه بازداشت شدند، اما کارگری حدودا ۳۵ ساله مظنون اصلی بود و وقتی متوجه شد خبر گم شدن یسنا منتشر شده از کلاله خارج که توسط پلیس دستگیر می‌شود. او قصد فروش یسنا را داشته است. غیر از این فرد یکی، دو نفر دیگر هم به عنوان مظنون بازداشت هستند.»
این فرد در واکنش به این سوال «اعتماد» که با توجه به اینکه یسنا ربوده شده و در حال حاضر در بیمارستان کلاله بستری است آیا امکان آزار و اذیت یا تعرض از سوی متهمان وجود داشته، می‌گوید: «هیچ‌گونه آزار و اذیتی صورت نگرفته است. یسنا فقط از نظر روحی و جسمی تضعیف شده که فعلا باید در بیمارستان بستری باشد.»